Magazín: Rozhovor: Ludmila Vilímková a její umění v praxi
Jak vypadá navrhování interiérů? Co za tím vším stojí? Jak moc jsou designéři důležití? Paní Ludmila Vilímková je velmi šikovná designérka a architektka, která vám vše prozradí.
Paní Ludmila Vilímková zařizovala interiér a dekorace vybrala z našeho partnerského obchodu DesignOutlet.cz Když nám zaslala fotografie realizace daného interiéru, všichni jsme byli natolik nadšení, že jsme paní Ludmilu museli poprosit o rozhovor :-).
Architekt má navrhovat domy, lékař má léčit. Já si také nejdu operovat slepé střevo, když mne bolí :-)
Klienti, mladý manželský pár, si přáli vytvořit elegantní, moderní a při tom útulný interiér pro bydlení mladé rodiny. Interiér je měl zároveň reprezentovat.
Díky dlouholetému přátelství probíhalo navrhování velmi příjemně, podle mého názoru, pro obě stany, jak pro klienty, tak pro mne jako designéra. Stavba byla již hotová, zbývalo zařídit interiér mobiliářem a doplňky. Vše mělo podtrhnout prostory, které jsou pojaty velmi velkoryse. Celý interiér je velmi vzdušný a krásně prosvětlený přirozeným světlem.
Realizace interiéru trvala zhruba 4 měsíce. Zahrnovala výběr mobiliáře, návrh nábytku na míru, jeho výrobu. Po instalaci nábytku jsme pokračovali výběrem osvětlení a doplňků. Vše vznikalo ve vzácné shodě mne jako designéra a klientů.
Designér musí hlavně poslouchat.
Toto byl jeden z projektů, kde rozpočet nehrál velkou roli. V hlavní roli tu bylo to, aby vznikl příjemný a elegantní interiér. Navrhování takových interiérů je radost pro klienty ale zároveň i pro mne. Velmi si vážím toho, že klienti vloží důvěru v mé schopnosti a věří, že výsledek bude pro ně vyhovující. V případě jejich vlastního bydlení, kde budou trávit mnoho dalších let, je to pro mne o to víc zavazující a v případě, že se výsledek podaří, je to pro mne i velké zadostiučinění.
Navrhování interiérů a staveb se věnuji již 16 let. Hned po studiu na ČVUT fakulta stavební, obor pozemní stavby a architektura, jsem se začala věnovat navrhování.
Stavby jako takové pro mne byly vždy fascinující. Obdivovala jsem architekty a designéry pro jejich tvůrčí práci. Velmi mne vždy motivovalo to, mít práci, kde něco vzniká, kde nejsou to v podstatě žádná omezení, vše je jen na vaší fantazii a schopnostech.
Existující zásady pro navrhování, ty se vyučují ve škole. O těch zde psát nebudu. V praxi jsem se ale naučila mnoho další zásad, které dodržuji. Je to hlavně vztah s klientem. V případě navrhování interiéru pro jeho bydlení a pro jeho osobní potřebu je nutné respektovat jeho osobnost, potřeby a sny. Designér musí hlavně poslouchat. Když dobře poslouchá, nápady přicházejí samy a často má pak klient pocit, že přesně takhle si to přestavoval, že mu mluvíte z duše. Pak je velmi důležitý seriózní přístup, dodržovat termíny a dohodnuté podmínky.
Stavbu a interiér v první řadě tvaruji prostorem a stavebními prvky. Nejraději ale pracuji na návrhu stavby a interiéru jako kompletu. Od samotného začátku návrhu myslím i na interiér. Takže každá část stavby a interiéru má své místo od samotného začátku. To pak bývá výsledek nejlepší, působí komplexně a funguje.
Rada první: důvěřujte profesionálům. Oni mají zkušenosti, vzdělaní a přehled. Architekt má navrhovat domy, lékař má léčit. To je v Čechách pořád opomíjená pravda. Já si také nejdu operovat slepé střevo, když mne bolí :-).
Rada druhá: důvěřujte sobě. Jestliže stavíte, budujete, je to proces. Od výsledku pak očekáváte cosi, co je nutné předem připravit a naplánovat. Mluvte s architektem a designérem, vymýšlejte, kombinujte, plánujte. Možností je nekonečně mnoho. Bude to pak bavit i Vás. Je to totiž umění v praxi :-).
Na závěr bych chtěla paní Ludmile moc poděkovat za milý poučný rozhovor a za skvělý přístup :-). Pokud Vás zaujali její návrhy, určitě ji kontaktujte a ona Vám ráda ukáže, jak takové umění v praxi doopravdy vypadá a především, jak vyniká :-).
Aneta KalousováMoje motto - Carpe diem (užívej dne). Proto dělám to, co mě baví a naplňuje.
|
Další články
Mohlo by vás zajímat