Magazín: Industry Jewels aneb jak sluší uším beton
Na začátku všeho stála výzva a dlouhé debaty u piva. Postupně však začalo vznikat něco, z čeho se začalo vyvíjet něco neuvěřitelného, co každá správná žena ocení. Přečtete si zajímavý rozhovor o betonové výzvě s Václavem Ptáčníkem, který rafinovaně odpovídal.
Máte pravdu, je to mnohem větší výzva, než jsme si původně mysleli. My jsme vždycky chtěli vyrábět vetší věci, ale ze začátku jsme na to neměli dostatek financí, protože formy na beton jsou nákladné a komplikované. Tak jsme vymýšleli, co nejmenšího bychom mohli vyrábět a tak, původně z legrace, vznikly šperky.
Několik piv :-) Nápad byl hned, ale realizace byla složitější. Než jsme vyrobili první pár, který by se dal nosit a vydržel i zátěž, které ho dámy vystavují, trvalo nám to téměř rok.
Štěpán Švec, mimochodem můj bratranec, je zodpovědný za vývoj technologií a výrobu. Já se starám o organizaci a obchod a v létě 2015 se k nám do týmu přidal Tibor Mužík, který se stará o design a vizuální styl.
Největší překážkou, která hraje proti nám, je čas. Beton zraje 28 dní.
Myslíte s takovým týmem nebo s betonem? :-) S obojím dobře. Beton je strašně zajímavý materiál, je osobitý, nepředvídatelný a někdy až vzpupný. Nikdy si předem nemůžete být jistí, jak bude finální výsledek vypadat. A to se nám na něm líbí.
Zatím pouze jediná kolekce v našem sortimentu byla limitovaná. Původně totiž vznikla na zakázku pro festival Colours of Ostrava. Z dohody nakonec sešlo, ale my jsme se rozhodli náušnice vyrobit v limitované edici. Ostatní kolekce jsou stálé a letos by měly přibýt další.
Největší překážkou, která hraje proti nám, je čas. Beton zraje 28 dní. Proto, když přidáme něco nového do směsi, dozvíme se, jak to funguje nebo nefunguje až za měsíc. Proto musíme všechny směsi a inovace důsledně zaznamenávat do kuchařky, abychom si vůbec pamatovali, co jsme změnili. Směs je sice důležitá, ale je to pořád jen beton – písek, cement, voda a nějaká aditiva. Důležitější je technologický postup a kázeň. Poměry ve směsi vážíme na gram přesně, náušnice musí zrát dostatečně dlouho a ve vhodných podmínkách. Pokud bychom v procesu výroby udělali nějakou technologickou chybu, na výsledku se ihned projeví. Někdy se stane, že kvůli špatné teplotě v dílně vyhodíme celou várku.
Jsme přesvědčeni o tom, že český zákazník má velmi dobrý vkus.
Momentálně vyvíjíme náhrdelníky a manžetové knoflíčky. Do prstýnků se pouštět nechceme, protože nejsme přesvědčeni, že se na to náš materiál hodí. Mísy jsou předzvěstí nového projektu, na kterém právě pracujeme. Výrobou titěrných šperků jsme se naučili míchat extrémně pevné směsi a museli jsme najít velmi odolnou povrchovou úpravu, která odolá i agresivnímu potu. Tyto zkušenosti teď všechny zúročíme v novém projektu, který jsme představili na Vánoce v Ostravě. Projekt se jmenuje NAÏF a pod touto značkou budeme vyrábět prémiový nábytek z betonu. První vlaštovkou jsou mísy a konferenční stolek. Velmi brzy však přibudou další kousky.
Co materiál? Plánujete zkombinovat beton s něčím novým?
Beton je náš nosný materiál. Do budoucna se jím ale rozhodně nechceme omezovat. Brzy přijdou kolekce, které budou buď multi-materiálové nebo vůbec z betonu nebudou.
Musím říct, že velmi dobře. Kombinace je to neobvyklá, ale na druhou stranu neotřelá a originální. Jsme přesvědčeni o tom, že český zákazník má velmi dobrý vkus a stále častěji se snaží vymezit vůči fast fashion. Mnohem více ocení, když je něco vyráběno u nás, ručně a s nějakou myšlenkou.
No uznejte. Kdo se může pochlubit, že nosí šperky z betonu, které mají ještě k tomu svůj vlastní příběh? Takový doplněk se hned nosí lépe :-)
Aneta KalousováMoje motto - Carpe diem (užívej dne). Proto dělám to, co mě baví a naplňuje.
|
Další články
Mohlo by vás zajímat