Magazín: Lektorka kurzů o zařizování interiérů: Ložnice přichází na řadu až jako poslední
Také vás vždy zajímalo, co by vašemu interiéru doporučila zkušená odbornice? Jana Pěkná se tímto odvětvím zabývá už od roku 2005, a dnes pro všechny nadšence do bydlení pořádá skvělé kurzy a webináře. Co spolehlivě rozzáří každý interiér, a jaké chyby děláme při zařizování svého domova nejčastěji?
Cesta to nebyla úplně přímá, protože jsem původně vystudovala ekonomický obor. Vždycky mě ale bavilo kreativní tvoření, aranžování a dekorování. Během zařizování vlastního domu jsem si uvědomila, že interiérový design je to, co mě opravdu baví. A tak jsem se dala na studium a po mateřské dovolené zůstala na volné noze jako designérka.
Často lidé kupují velké kusy nábytku jako třeba sedací soupravy ve výrazných barvách – červené, oranžové nebo všelijak vzorované. Takto velké kusy, které by nám měly sloužit po mnoho let, je lepší kupovat v neutrálních odstínech, aby se daly snadno kombinovat a měnit tak náladu pokoje pomocí doplňků. Další chybou je zahlcení prostoru spoustou drobností, suvenýrů, různých dárků, figurek, sbírek, nebo třeba nesourodými květináči s pokojovými rostlinami.
Asi to bude ložnice, I když na ní úplně nezapomínáme, často při zařizování klademe primárně důraz jiné prostory jako jsou kuchyň, nebo obývací pokoj. Ložnice přijde často na řadu až jako poslední. Přitom ložnice je místo, kde odpočíváme, dobíjíme baterky, a tak i její zařízení by mělo k naší relaxaci napomáhat už od začátku, kdy se do bytu nastěhujeme.
Podle společnosti Pantone je barvou roku 2015 výrazný odstín červeného italského vína s názvem Marsala. Možná je tato barva na první pohled do interiéru příliš výrazná, ale ve společnosti šedé, nebo s neutrálními přírodními tony, vypadá moc dobře. Dalšími trendy barvami budou také tmavě modrá nebo světlé pudrové pastelové odstíny. O trendy kombinacích jsem psala na svém blogu.
Doplňky by v celé místnosti měly mít nějaké jednotné téma
Asi bych neřekla, jaký konkrétní doplněk, ale důležité je myslet na staré dobré pravidlo “méně je více”. Lepší jeden výrazný solitér než spousta drobných předmětů, které v místnosti nevyniknou. A doplňky v celé místnosti by měly mít nějaké jednotné téma, myšlenku nebo styl.
Jsem zastáncem toho, že nábytek by měl být neutrální, kvalitní a vydržet delší dobu. Tudíž odrazuji od kupování nábytku do pokojíčku ve výrazných barvách a dekorech. Lepší je přírodní dřevo či dekor dřeva, nebo bílá. Je třeba počítat s tím, že děti mají spoustu hraček, které jsou samy o sobě dost barevné a s barevným nábytkem dohromady vznikne trochu vizuální zmatek. Díky neutrálnímu základu pak rodiče mohou klidně proměnit pokojíček podle aktuálního věku a zálib dítěte - třeba pomocí výmalby, tapety, dekorací. Základ ale zůstane a bude sloužit po dlouhou dobu.
Schovejte nesourodé dekorace, drobnosti, figurky a suvenýry do krabice a vystavte třeba jen několik kousků. Kombinujte při tom různé velikosti předmětů - například velká váza se středně vysokou soškou a menším svícnem. A snažte se pracovat s lichým počtem předmětů - vypadá to lépe.
1) Lustr závěsný z husího peří Eos
Mám ráda originální svítidla, která mohou být šperkem hotového interiéru. Peříčka na tomto lustru působí něžně a jemně a rozhodně nevšedně.
Živé květiny nesmí v interiéru chybět a tahle váza se mi moc líbí - je elegantní a rafinovaná.
3) Nástěnné police dřevěné Roof, sada 3 ks
Interiér by měl být hlavně osobitý a tak pokud hledáte něco s vtipem a přitom řešíte i úložné prostory, jsou tyhle poličky to pravé.
Štítky: Design, Dětský pokoj, Interiérové dekorace
Veronika BřezinováKutnohoračka zamilovaná do dobrých knih, svíček, horké kávy a pohodlných křesel. Nejraději píšu o designových doplňcích a obecně věcech, které dokáží zútulnit a rozzářit každý interiér.
|
Další články
Mohlo by vás zajímat