Magazín: Letní DIY - vyrábíme mýdla
Potrpíte si na přírodní kosmetické přípravky? Pak jste tu správně. Dnes pro vás máme svělý a velice rychlý návod na výrobu svého vlastního mýdla. Krůček po krůčku vás dovedeme k výrobě úžasného, výživného a především voňavého výrobku.
Výroba mýdel je velmi jednoduchá. Avšak pokud chcete nějaké speciální mýdlo, pak je to o trochu složitější. Krása při vtváření mýdla tkvý v tom, že si hrajete s přísadami, které si sami vyberete. To samé platí s vůněmi. Úpravy různých tvarů nejsou složité - vše se časem naučíte.
Většinou všechny návody radí, abyste si ingredience vážily na gramy, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. My si ale myslíme, že nejjednodušší a hlavně nejrychlejší způsob je vážení pomocí šálků. Tim pádem si práci zjednoduššíte a budete mít dokonce stejné výsledky.
Jediná věc, kteoru při výrobě mýdla nemůžete nahradit je líh. Měli byste tedy správně používat 100% hydroxid sodný nebo líh v krystalické formě. Nepoužívejte ale náhradu v podobě tekutého líhu ani čistících prostředků…vše je špatně a všechno by vám spíše uškodilo. Líh je totiž žíravý a může způsobit na kůži popáleniny. Proto buďte při používání příslušné ingredience velmi opatrní.
Při výrobě mýdla nepoužívejte nádobí, které používáte v kuchyni při vaření. Nejlepší pomůcky jsou z nerezové oceli, tvrzeného skla a především v podobě misek. Rozhodně nepoužívejte měděné nebo hliníkové pomůcky, které reagují s líhem. Některé plasty se zase mohou roztavit, proto také nejsou příliš vhodné. Při výběru mýdlových forem dbejte na jejich složení. Je velmi důležité, aby formy vydržely teplotu mezi 90 - 200 °. Další důležité pomůcky jsou staré ručníky, teploměr, staré noviny a nádoby.
Veškeré bylinky, které se rozhodnete použít musejí být předem dokonale vysušené. Nejvíce populární je levandule a heřmánek. ideální poměr je cca 1/4 šálku sušeného rostlinného materiálu.
Esenciální oleje pocházejí z rostlin. Máme je z kořenů, stonků, květin nebo jejich semen. Většinou se používají v množství 15-20 kapek na čajovou lžičku.
Nejlepší jsou samozřejmě přírodní barvy a barviva. Použít můžete skořicový a kakaový prášek pro hnědé mýdlo. Práškový chlorofil pro zelenou. Kurkumu pro žlutou barvu. Nekteré přísady ale mění barvy, proto si dejte pozor, které přísady používáte.
To může být např. gel z aloe vera, ovesné vločky, sušené mlénko, kukuřičná mouka, mletá káv, sůl a další věci, které chcete použít.
Následně se vše postupně míchá a zahřívá. Nakonec dáte směs do formy a necháte ji ztuhnout alepsoň 24 hodin.
Štítky: Koupelnové dekorace
Aneta KalousováMoje motto - Carpe diem (užívej dne). Proto dělám to, co mě baví a naplňuje.
|
Další články
Mohlo by vás zajímat