Magazín: ROZHOVOR: Studio 0,5 aneb souvisí s názvem tloušťka čáry?
Jak vypadá navrhování interiérů? Co všechno to obnáší a na co je důležité dbát? Vít Svoboda a Pavel Nový vám všechno prozradí.
Studio 0,5 založili společně Pavel Nový a Vít Svoboda. Co na sebe prozradili?
V.S.: 0,5 Studio jsme založili s Pavlem Novým asi rok po dokončení UMPRUM, od té doby spolupracujeme na různých zakázkách různých měřítek. Často se zabýváme interiéry bytů, obchodů a restaurací. V současnosti také rodinnými domy a jedním bytovým domem. Název 0,5 Studio se dá vyložit více způsoby, jedním z nich je, že tloušťka čáry 0,5 se používá ve výkresech pro nosné konstrukce.
P.N.: Jako součást budovy a prostředí, ve kterém se člověk pohybuje většinu života.
V.S.: Spektrum různých zadání, kombinace estetických a funkčních znalostí.
P.N.: Možnost vidět konkrétní důsledky naší práce ve vztahu s klientem a prostorem, ve kterém žije.
Pokud chcete, aby měl interiér ucelený názor, doporučujeme oslovit architekta.
V.S.: Vždy pracujeme s omezeným rozpočtem, což může návrhy ovlivnit i pozitivně.
P.N.: Někteří naší klienti nemají přesně sformulované své požadavky. Úkolem architekta je tedy i ty nevyřčené požadavky objevit a zapracovat je do návrhu.
V.S.: Snažíme se plnit investorovo zadání, zároveň chceme, aby práce bavila i nás. Pokud se něčím řídíme, tak možná tím, aby dokončený projekt aspoň pocitově navazoval na předešlé práce. Jistá neformálnost a čistota, jak jste zmiňovala, je pro naše práce typická.
P.N.: Zásadní je pro nás funkčnost, na kterou estetika našich realizací navazuje. Poskytujeme klientům v jejich domech a bytech dobrý rámec ke kvalitnímu způsobu života, zároveň nejsme dogmatičtí a počítáme s jistou mírou personalizace prostoru.
V.S.: Ano, jsme kouzelníci, proměňujeme cizí investice v hodnotné prostředí. Já osobně mám radost z každého dotaženého projektu, který se podaří dokončit.
P.N.: Pokud se bavíme o tvorbě interiéru, tak jsou to řádově měsíce. Nejjednodušeji se dá proces rozdělit do tří fází: první je studie, kterou završíme propracovaným konceptem a vizualizacemi. Na tu navazuje výkresová dokumentace, v které zpracujeme stavební, truhlářské a další výkresy nutné pro realizaci. Posledním krokem je realizace, při které provádíme autorský dozor.
V.S.: Pokud chcete, aby měl interiér ucelený názor, doporučujeme oslovit architekta.
V.S.: Asi máte na mysli výstavy, u kterých jsme ztvárnili architekturu. Od studií na UMPRUM, kde se prolínají všechny výtvarné obory, jsme v kontaktu s mnoha umělci a lidmi okolo výtvarné scény. Několikrát jsme tedy realizovali architekturu k výstavám. Vždy to byla zajímavá zkušenost.
P.N.: Příprava výstav je dost odlišný typ práce. Jejich trvání je často omezeno jen na několik měsíců a divák v nich ztráví několik hodin, narozdíl od osobního životního prostoru, který navrhujeme tak, aby v něm mohl naopak klient dobře prožít celý život. Při práci na výstavě můžeme použít mnohem odvážnější řešení, což je pro nás osvěžující.
V.S.: Tvůrčí práce je jen zlomek, zbytek je vyřizování mailů, schůzky, řízení procesů na stavbě a vytváření podkladů pro zpracovatele.
Práce interiérových designérů je určitě hodně pestrá a zajímavá. Já moc děkuji za příjemný rozhovor a přeju hodně štěstí v budoucnu :-).
Aneta KalousováMoje motto - Carpe diem (užívej dne). Proto dělám to, co mě baví a naplňuje.
|
Další články
Mohlo by vás zajímat